ZJD - Zespół Jelita Drażliwego

Kategorie:

Choroba dotyka zazwyczaj ludzi, których dotyczą: „ambicja”, „aktywność” bądź „agresja”. Z tego powodu, osoby których owa dolegliwość dotyczy, nazywane są typem „A”. Na chorobę zapadają zwykle ludzie młodzi, ambitni, zapracowani, żyjący w ciągłym stresie, którzy nie mają czasu na normalny obiad, a jedynie mały i szybki posiłek w Fast Foodach.

Objawy choroby
   Głównym objawem zespołu jelita drażliwego, są silne kurczowe bóle, które ustępują dopiero po upływie kilku minut, a po przerwie ( trwającej czasem kilka godzin) wracają ponownie. Skurczom najczęściej towarzyszą biegunka lub zaparcia. Dlatego zespół jelita drażliwego podzielono na dwie formy: biegunkowej i zaparciowej. Zdarza się natomiast, gdy oba typy ZJD występują na przemian.
 
Chory cierpiący na dolegliwość zespołu jelit drażliwego, odczuwa często wzdęcia oraz „ciężkość” w żołądku czy nudności. Tym „pokarmowym” objawom towarzyszą często bóle głowy, złe samopoczucie przybierające nawet postacie depresyjne oraz codzienne zmęczenie.

Dolegliwości dokuczają choremu w różnym i nie stałym stopniu. Nasilają się zwłaszcza w sytuacjach stresowych i nerwowych. Po kilku miesiącach dolegliwości mogą same ustąpić całkowicie, ale po pewnym czasie i tak powrócą ponownie.

Ciągłe dolegliwości choroby
   Zespół jelita drażliwego nie oznacza, że nasz układ pokarmowy jest uszkodzony. Po prostu zaburzona została jego praca, która spowodowana jest nadmiernymi skurczami okrężnicy (ostatniej części jelita). Może to dotyczyć także zdrowego człowieka- np. w sytuacji stresowej, jelito ma skurcze się częściej niż zwykle, co powoduje uczucie „wiru” w naszym żołądku przed ważnym egzaminem. Człowiek cierpiący na ZJD odczuwa dolegliwości żołądkowe praktycznie cały czas, co tłumaczy nazwę choroby, że „jelita są nadwrażliwe”.

Podłoże choroby
   Nie wiadomo dokładnie z jakich przyczyn dotyka choroba dotyka pacjenta. Niektórzy sądzą, że jest to wymysł, rodzący się wewnątrz głowy, którego przyczyną może by np. życie w ciągłym stresie lub brak możliwości rozwiązania jakiegoś problemu. Inni sądzą, że choroba jest po prostu klasycznym zaburzeniem funkcji układu pokarmowego, który spowodowany został zła dietą. Analizując wcześniej wymienione tezy, lekarze doszli do wniosku, że Nadwrażliwość jelit ma podłoże zarówno psychologiczne jak i fizyczne.

W leczeniu choroby musisz więc skorzystać z pomocy gastrologa, dietetyka oraz psychoterapeuty. Dlatego gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy, ni bój się skorzystać z pomocy specjalistów. Terapia u psychologa, pomoże ci określić powody, które przyczyniają się do rozwoje choroby ZJD. Np. po szczerej rozmowie z psychoterapeutą, łatwiej ci będzie odszukać sytuację stresujące lub dręczące cię, nierozwiązane problemy w twoim życiu i zacząć skutecznie działać, aby to „wyeliminować”.

Kuracje relaksujące

   Taką terapię warto wspomagać kuracjami relaksującymi- możesz zdecydować się na treningi medytacji czy techniki oddechowe. Ich skuteczność to nie wymysł jakiegoś „ nawiedzonego” psychologa. Ma ona potwierdzenie naukowe. Oprócz kojącej terapii dla umysłu, ważne jest, aby przestrzegać odpowiedniej diety. Ze swoich codziennych posiłków należy wyeliminować nadmierne ilości tłuszczy. Oprócz tego staraj się spożywać jedynie pięć posiłków dziennie. Takie niewielkie zmian znacznie złagodzą dokuczliwe objawy ZJD. Zastanów się więc, czy warto cierpieć, skoro możesz temu zapobiec w nieskomplikowany sposób?!

Autor: stinkydragon sob., 05/24/2008 - 19:08

Z dużym oddaniem i ciekawością wczytuję się w każdy nowopowstały artykuł dotyczący IBS. Niestety z równie dużą przykrością muszę przyznać, że większość tych artykułów nie wnosi prawie niczego nowego do życia osoby cierpiącej na IBS. Wiele z nich tylko powiela informacje bazując na wcześniejszych publikacjach. Z drugiej strony czasami nie ważna jest treść artykułu, ale pamięć o osobach cierpiących na tę przykrą przydatność. Ciesze się, że coraz częściej pisze się o IBS!

 

Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać
.
Autor: malina nie., 07/18/2010 - 13:55

 Mała ilość publikacji, tu przyczyną może być złożoność tej choroby a także brak, jednej sprawdzonej metody leczenia. Mimo to warto pisać i przypominać o przypadłościach jelitowych, tłumaczyć jakie mogą być przyczyny powstawania dolegliwości. Osobiście na IBS leczę się od ponad czterech lat, z początku były u mnie podejrzenia na obecność Helikobakter, które po przeprowadzonych testach wykluczono. U mnie skutkuje odpowiednio dobrana dieta, a także co może niektórych może dziwić, wprowadzenie do diety miodu manuka (MGO). Warto także pić napar z siemienia lnianego.

Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać
.

Zdrowie

Polecamy także:

Galeria


Ślubne kręconeczternastka


Krótka damska fryzuraŚlubna długa fryzura