USG Transwaginalne – co to takiego ?

Kategorie:

USG transwaginalne to usg przezpochwowe. Jest bezbolesne i można je przeprowadzać w każdym dniu cyklu menstruacyjnego kobiety nawet podczas krwawienia.

Czas badania wynosi około piętnastu minut. Takie usg można zrobić w większości przychodni czy też szpitali, lecz ze względu na jego ogromne zalety okres czekania w kolejce czasem może dochodzić nawet do kilku miesięcy. Jeśli już zdecydujemy się na badanie w prywatnej klinice całkowity koszt jego wykonania waha się w granicach 80-150 zł. 
 
Jak wygląda badanie ?
   Przebieg badania wygląda podobnie jak zwykłe badanie ginekologiczne. Pacjentka musi rozebrać się od pasa w dół po czym kładzie się na leżance a lekarz wprowadza do pochwy specjalną głowicę, którą uprzednio smaruje żelem i nakłada na nią prezerwatywę. Urządzenie to wytwarza takie ultradźwięki, które pozwalają na zdiagnozowanie pracy naszych narządów wewnętrznych.
 
Ponadto umożliwia ono również wykrycie nawet małego guza jak i mięśniaka. Za pomocą usg transwaginalnego można również wykryć wszelkie nieprawidłowości czy też patologie ciążowe. Jest to metoda, która cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród pacjentek jak i samych lekarzy.
 
Na czym polega badanie za pomocą fal ultradźwiękowych ?
   Ta nazwa może wywoływać bezpodstawny lęk u pacjentek. Jednak jest on bezpodstawny. Urządzenie za pomocą którego wykonuje się zabieg wytwarza fale dźwiękowe, których my nie słyszymy. Te ultradźwięki odbijają się od naszych narządów a echo, które powraca jest natychmiastowo rejestrowane przez komputer, po czym wszystko zapisuje się na ekranie monitor. Lekarz ma jasny obraz tego co zachodzi w naszym organizmie.

Jest to istotnie ważny fakt ponieważ umożliwia on lekarzowi bardzo wcześnie wykryć różnego rodzaju schorzenia i postawić adekwatną diagnozę.

 
    Kolejnym dużym plusem badania jest fakt, iż umożliwia ono obserwację całego cyklu miesiączkowego dzięki czemu lekarz może rozpoznać przyczynę dlaczego jego pacjenta ciągle nie może zajść w ciążę. Ponadto usg transwaginalne umożliwia obserwację rozwijającego się płodu do czternastego tygodnia ciąży.
Jedynie w przypadku dziewic usg transwaginalne przeprowadza się tylko w wyjątkowych przypadkach.
 
Kolposkopia-następstwo usg transwaginalnego
   Kolposkopia to zbliżona metoda badania, która jest nieco bardziej nowoczesna i precyzyjna. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego urządzenia tj. Kolposkopu, który potrafi powiększyć obraz nawet do czterdziestu razy. Kolposkopia jest metodą stosowaną głównie w wykrywaniu raka szyjki macicy.

U kobiet , u których wychodzi nieprawidłowy wynik badania cytologicznego lekarz może dokładnie zlokalizować i przyjrzeć się miejscu z którego pobrano wycinek do badania histopatologicznego. Pozwala to na potwierdzenie lub zaprzeczenie obecności komórek nowotworowych. Co wiąże się z szybką i trafną diagnozą oraz wczesnym rozpoczęciem leczenia.

Zdrowie

Polecamy także:

Galeria


Męska fryzuraŚlubna długa fryzura


Średnia damska fryzuramotylek