NTM – wstydliwa choroba wielu kobiet

Kategorie:

Tajemniczy skrót NTM, to choroba, która dotyczy nie trzymania moczu. Statystyki informują nas, iż choroba ta występuje wśród kobiet zdecydowanie częściej niż nadciśnienie czy też cukrzyca. Śmiało więc możemy stwierdzić, że jest ono chorobą cywilizacyjną.

Skutki są raz, że nie przyjemne dwa – wstydliwe. Często bywa tak, że zwyczajne kichnięcie, śmiech o większym natężeniu sprawia, że nie panujemy nad mięśniami naszego pęcherza i popuszczamy mocz. Jego ilość jest różna. Czasem może to być kilka kropel ale także zdecydowanie większa ilość.

Przyczyny choroby
   Oczywiście nic nie dzieje się samoistnie, jak to również w przypadku tej choroby. Jej przyczyn jest co najmniej kilka. Przede wszystkim NTM dotyczy kobiet, które miały dość trudny poród. Często w jego wyniku mięśnie krocza zostają zbyt rozciągnięte albo co gorsza nawet uszkodzone. Czas ich rekonwalescencji i powrotu do prawidłowego stanu jak i funkcjonowania wynosi około sześciu miesięcy. Czas ten uwarunkowany jest przede wszystkim indywidualnym stanem każdej kobiety.
Do innych przyczyn należą również wszelkie infekcje układu moczowego, kamica nerkowa jak również otyłość.

Nie każda z nas zdaje sobie sprawę, że za prawidłowe funkcjonowanie mięśni odpowiadają przede wszystkim hormony. Stąd też NTM w znacznym stopniu dotyka osoby w okresie menopauzy, gdzie wraz z ostatnią miesiączką maleje w organizmie kobiety maleje poziom hormonów.

Ćwiczenia mięśni
   Sposób leczenia objawów NTM jest uzależniony od stopnia nasilenia choroby. Na samy początku lekarz zaleca ćwiczenia mięśni. Tutaj mamy dwie możliwości. W celu lepszej skuteczności najlepiej stosować obie jednocześnie.
Pierwsze ćwiczenia wykonujemy w toalecie podczas oddawania moczu. W trakcie tej czynności musimy kilka razy przytrzymać strumień jego wydalania.
Inną metodą, która może zalecić nam lekarz jest ćwiczenie z wykorzystaniem ciężarka (ma on stożkowaty kształt).
Ten stożek wkłada się do pochwy a następnie przy pomocy mięśni utrzymać w niej. Ćwiczenie powinno trwać około trzydziestu minut.
Jeszcze inną opcją jest założenie przez lekarza specjalistycznego krążka zwanego presarium. Jego zadaniem jest wzmocnienie mięśni miednicy.

Leki a może zabieg ?
   Zanim lekarz zadecyduje o wykonaniu zabiegu zastosuje leczenie tabletkami, bądź też specjalne gałki dopochwowe. Ich działanie wykazuje właściwości zmniejszające skurcze pęcherza.
W momencie, kiedy ćwiczenia jak i leki nie pomogą ostatnią przysłowiową deską ratunku jest zabieg chirurgiczny.
 Metodę zabiegu wybiera oczywiście lekarz, po dokładnej analizie stanu poszczególnej pacjentki.
Może nasunąć nam się teraz pytanie czy zabieg ten jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oczywiście jest, problem jednak nie leży w finansach a długim terminie oczekiwania na jego wykonanie.

Zdrowie

Polecamy także:

Galeria


Ślubna krótka fryzuraRomantyczna ślubna fryzura


Romantyczna ślubna fryzuraDamska długa fryzura nr 10