Jogging

Kategorie:

Jogging to przekładając na język polski „poruszać się truchtem”, a więc bieg z niezbyt dużą prędkością. Ze względu na słabe tempo, jogging może uprawiać niemal każdy, kto opanował już umiejętność biegania i ma na tyle sprawne nogi, by sobie na to pozwolić. Zalet uprawiania tego rodzaju sportu jest wiele.

Należy pamiętać o tym, że ruch a zatem i sport (ten odpowiednio dobrany do wielu i stanu naszego ciała) to zdrowie, zatem warto zrobić sobie postanowienie i zdecydować się na wprowadzenie do swojego dziennego grafiku porcji sportu w postaci chociażby joggingu właśnie. Aby nie pozostać gołosłowną wymienię Wam tylko niektóre zalety tego jakże przyjemnego sportu.

Coś dla ciała

   Jogging wpływa korzystnie na nasz układ krążenia, obniża ciśnienie a także wzmacnia serce. Przebywanie na świeżym powietrzu przyczynia się do wzmocnienia układu oddechowego, nasze płuca są dotlenione, wolne od szkodliwych substancji. System odpornościowy polepsza się a ze względu na wysiłek, jaki wkładamy w bieganie spalamy kalorie, które tak skrupulatnie liczymy w ciągu dnia.

Biegając nasze mięśnie bezustannie pracują a to przyczynia się z kolei do spalania tkanki tłuszczowej. Tak więc sami widzimy już, że plusów nie brakuje. Decydując się na jogging zapewniamy naszemu ciału to, co potrzebne mu do zdrowego funkcjonowania.


Wycieczka terenopoznawcza

   Inną, ważną korzyścią dla nas, osób decydujących się na poruszanie się truchtem jest to, iż biegając, zapewne i wydłużając z czasem swoją trasę, poznajemy nowe miejsca, a kto wie, może i nowych ludzi. Nie wierzę, że żadna para nie rozpoczęła swojej znajomości właśnie podczas truchtania. W czym biegać? Oczywiście, decydując się na bieganie musimy zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Oby nikt z czytelników niniejszego artykułu nie wziął sobie aż nadto do serca, iż jogging to sposób na poznanie faceta i nie udał się na biegi nieodpowiednio ubrany- umywam od tego ręce.

Odpowiedni strój
   Na biegi ubieramy się w strój sportowy: dresy i obuwie sportowe i nie jest przecież powiedziane, że w takich ciuszkach nie wyglądasz ponętnie. Pora biegania, czyli kiedy wskakujemy w dres. Ze względu na istotny fakt, jakim jest pójście do pracy jogging możemy wykonywać albo rano, jeszcze przed wyjściem do pracy, albo popołudniu, kiedy z pracy wrócimy. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na jogging głównie ze względu na poprawienie sylwetki, nie zaś na zdrowie, proponowany jest bieg poranny a to z tego względu, że o tej porze dnia organizm czerpie z rezerw energii.

Uważaj na mięśnie
   Ważne jest jednak, by nie zapomnieć rano, po nocnym zastaniu się ścięgien, o rozgrzewce i rozciągnięciu. Miejsce dogodne do biegania. Jeśli chodzi o te najbardziej pożądane to są nimi lasy, zarówno ze względu na czystość powietrza jak i na podłoże, które jest miękkie, zatem dogodne dla naszych stawów. To zbyt twarde może powodować ich nadwerężenie.

Nierówny teren skłania mięśnie do intensywnej pracy, co z kolei pozytywnie wpływa na kształt naszej sylwetki- a więc same plusy. Nie każdy jednak, kto decyduje się na uprawianie joggingu mieszka w pobliżu lasów, dlatego takim osobom proponuję biegać po dróżkach o słabym natężeniu ruchu samochodowego, po pierwsze, ze względu na zanieczyszczenie, po drugie, ze względu na podłoże, także znacznie bardziej miękkie aniżeli betonowe chodniki miejskie. Jogging to nie wyścigi.

Pamiętajmy o tym, że jogging ma dostarczać nam przyjemność, nie zaś potworne zmęczenie, dlatego biegajmy tak, byśmy mogli oddychać bez przeszkód a jeśli mamy towarzysza nawet i spokojnie porozmawiać. Jak często wskakiwać w dres?
Biegamy tak często, jak mamy na to ochotę, jogging z przymusu nie daje satysfakcji a nie ma nic gorszego jak robienie coś na siłę. Nic się nie stanie, jeśli po ciężkim dniu w pracy zrezygnujesz z niego, jednak, jeśli będziesz szukała wymówki, by tylko nie pobiegać, zastanów się dla kogo to robisz.

ABC dla początkujących
   Jeśli chęci są to jest to już połowa sukcesu! Teraz tylko zadbać należy o konkrety a są to w tym wypadku dobre buty oraz ubiór. Jeśli do biegania zachęcił cię któryś ze znajomych z pewnością poleci ci dobre buty. Dokonując wyboru musisz pamiętać o tym, by były one wygodne oraz w Twoim rozmiarze, nie mogą być ani za małe, ani za duże. Okrycie wierzchnie natomiast uzależnione jest od pory roku.

Jeśli biegasz latem z pewnością założysz na siebie koszulkę z krótkim rękawkiem i szorty, natomiast gdy powiewa już chłodem zdecyduj się na coś, co jest odpowiednie na tę porę roku. Uwzględnij jednak, iż nawet jeśli to tylko trucht, po przebiegnięciu dłuższego dystansu będziesz się pocić. Zainwestuj więc w odpowiedni dres, który będzie oddychał z Tobą.

   Kto wie, może kiedy już odechce Ci się biegać świadomość tego, że tak wiele zainwestowałaś w strój zmobilizuje Cię do biegania? Jeśli do biegania nie zachęcił Cię nikt znajomy, Ty zachęć swoją przyjaciółkę. W ten sposób spędzisz czas w miłym gronie, nadgonisz zaległości w plotkach i wzajemnie będziecie się motywować.

Autor: minoke pt., 11/05/2010 - 11:33

 przy bieganiu jak dla mnie najważniejsze są buty - to przecież stopy i nogi obciążone są tu najbardziej, dlatego powinny być dobrze amortyzowane i zabezpieczone... np NewBalance ma bardzo dobrze opracowane buty pod tym względem, a do tego są po prostu ładne, np http://www.newbalancesklep.pl/obuwie/kolekcja-damska/w719wb.html ten model - przeznaczony do biegania, o ładnym klasycznym wyglądzie ;)

Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać
.

Zdrowie

Polecamy także:

Cia

Galeria


Męska fryzuraNowoczesna ślubna fryzura


Ślubna krótka fryzuraŚlubna krótka fryzura