Czkawka

Kategorie:

Nieprzyjemna i męcząca.. czym jest spowodowana? Często gdy nas dopada, próbujemy odgadnąć, kto tak intensywni nas w tej chwili wspomina. Aby pozbyć się czkawki wymyślamy różne sposoby- picie wody z drugiej strony szklanki, wstrzymywanie oddech, jedzenie łyżeczki cukru, myślenie o tej osobie, która w danej chwili o nas mówi, czy skutecznie przechodzi gdy ktoś nas wystraszy.. Mimo wielu wyszukanych metod najefekyczniejszą w działaniu jest picie małymi łyczkami zimnej wody.

Co to jest „czkawka”?
   W trakcie wykonywania oddechu przepona kurzy się, natomiast klatka piersiowa powiększa, dzięki czemu płuca uzyskują większą objętość. Skurcze przepony kontrolowane są przez specjalne nerwy. Jeżeli w którymkolwiek miejscu na drodze łączącej przeponę z rdzeniem kręgowym, nerwy zostaną podrażnione, następuje nagłe zamknięcie krtani. Wówczas gwałtowne wdechy powodują, że powietrze nie dociera do płuc, skutkiem czego jest czasami krępujące i głośne „ŁEP”.

Czkawka może trwać zaledwie kilka minut, ale może się przeciągnąć nawet do kilkunastu. Zazwyczaj pojawia się, gdy zjadasz bardzo suche, pikantne, zimne lub za gorące potrawy. W dodatku jedząc w pośpiechu lub rozmawiasz w trakcie pożywiania, często łykasz wraz z jedzeniem duże ilości powietrza, co w efekcie może także powodować czkawkę. To samo może cię spotkać, gdy nie żujesz dokładnie jedzenia, tylko łykasz bardzo duże kęsy, lub gdy jesz zbyt dużo i twój żołądek chce ci powiedzieć, ze jest już przepełniony.


Czkawka alkoholowa

   Znana jest nam także tzw. „pijacka czkawka”, która pojawia się po spożyciu dużej ilości alkoholu. Dopada ona również osoby żyjące w ciągłym stresie i znerwicowane. Przychodzi niespodziewanie i zazwyczaj w najmniej komfortowym dla nas momencie 9 np. przed wystąpieniem publicznym ). Czkawka przytrafia się każdemu raz na jakiś czas. To normalne. Jeśli jednak jej nawroty są częste, intensywne i dość długie, nie możesz jej zbagatelizować. Może być to sygnał, niepokojących zmian w naszym organizmie i narządach wewnętrznych.

Czkawka a choroby

  Czkawka towarzyszyć może różnym chorobom i schorzeniom, np. wrzodowej chorobie układu pokarmowego, układu jelit czy dwunastnicy lub wątroby. Nagły atak czkawki, może być także wywoływany przez stany zapalne i nowotwory płuc i przełyku czy powiększona wielkość serca. Czkawka dokucza także osobom chorym na cukrzycę czy zapalenie opon mózgowych oraz mającym guzy mózgu lub rdzenia kręgowego.

   Dlatego niepokojące nawroty czkawki nie wolno zaniedbywać i należy udać się do lekarza w celu zaczerpnięcia porady i zlokalizowania źródła dolegliwości. Objawy towarzyszące czkawce, które powinny cię zaniepokoić to: silny ból brzucha, wzdęcia, jadłowstręt, biegunka, bóle w okolicach klatki piersiowej, duszności, zawroty kłowy czy zaburzenia widzenia. Pamiętajmy, że im wcześniej podejmiemy leczenie, tym szanse na powrócenie do całkowitego zdrowia są większe.

Zdrowie

Polecamy także:

Galeria


Męska fryzuraŚlubna długa fryzura


Nowoczesna ślubna fryzuraŚlubna długa fryzura