Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Kategorie:

Dlaczego nasze włosy mają skłonność do przetłuszczania ?Co powoduje, że nasze włosy już następnego dnia po umyciu głowy tracą świeżość i piękny wygląd? Problemy z przetłuszczającymi się włosami ma większość kobiet.

Problem pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania gdy zmiany hormonalne powodują większą aktywność gruczołów łojowych. Dolegliwości związanych z przetłuszczającymi się włosami nie należy bagatelizować ponieważ powodować może stany zapalne skóry głowy, swędzenie i zwiększone wypadanie włosów. Więc oprócz nieestetycznego wyglądu przetłuszczonych pasm włosów musimy mieć na uwadze również nasze zdrowie.

Dlaczego nasze włosy się przetłuszczają?
   Włosy przetłuszczają się gdy gruczoły łojowe wytwarzają w nadmiernej ilości sebum. Jest to substancja niezbędna do ochrony włosów przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Dlatego możemy również wyszukać pozytywne skutki włosów nadmiernie przetłuszczających się- są one odporniejsze na uszkodzenia i utratę wilgotności niż włosy normalne czy suche.

Nadmierne przetłuszczanie się włosów powoduje kilka czynników na które niestety nie zawsze mamy wpływ. Należą do nic na pewno czynniki uwarunkowane genetycznie; liczba i wielkość gruczołów łojowych; zmiany hormonalne zachodzące w zależności od wieku; wewnętrzne predyspozycje naszego organizmu.
Oprócz wyżej wymienionych są jeszcze inne czynniki powodujące przetłuszczanie naszych włosów. Są to tzw.

Czynniki wewnętrzne, na które możemy w pewnym stopniu wpłynąć a już na pewno neutralizować ich szkodliwe działanie. Są to m.in. nieprawidłowa dieta, niewłaściwa i nieodpowiednio dobrana pielęgnacja naszej głowy, niedostateczna higiena, stres, oraz pogoda- np. w czasie ostrej zimy gdy jesteśmy zmuszeni do noszenia czapki nasze włosy cierpią przy tym najbardziej, bo już następnego dnia nasza fryzura może wyglądać nieestetycznie i nieświeżo.

Sposób zapobiegania
   W jaki sposób możemy zapobiegać nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów? Przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja każdego dnia. Przetłuszczające się włosy powinno myć się każdego dnia- nieprawdą jest, że gdy rzadziej myjemy głowę, tym włosy mniej się przetłuszczają. Należy pamiętać przy tym o stosowaniu odpowiedniego szamponu przeciwłojotokowego.

Ponieważ jest on przeznaczony do codziennej pielęgnacji włosów, dlatego ma odpowiednio dobrane pH, nie zawiera zbyt silnych detergentów czy substancji drażniących. Działa delikatnie ale skutecznie na nasze włosy. Ważne jest też, aby przy myciu unikać zbyt gorącej wody bądź zbyt intensywnych masaży głowy, które mogą pobudzać gruczoły łojowe.