Upławy- co to takiego?

Kategorie:

Upławy to bardzo wstydliwa dolegliwość, która dosięga czasami każdą kobietę. Nie jest to jednak choroba,jednakże w wielu przypadkach jest to dość poważna oznaka jakiegoś kobiecego schorzenia. Dlatego jeśli upławy nie ustępują przez jakiś czas, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który postawi diagnozę i zaleci właściwe leczenie.

Czym są upławy ?
   Upławy to nic innego jak tylko niewłaściwa wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu, konsystencji(serowa, pienista, śluzowata czy wodnista) i barwie(biała, krwista czy różowa), która wypływa w nadmiernych ilościach i jest w znacznym stopniu uciążliwa dla kobiety. Jeśli upławy u kobiety są cykliczne i pojawiają się dość często, należy zrezygnować z używania tamponów, ograniczyć długie i gorące kąpiele w wannie, które wraz z płynami do kąpieli mają bezpośredni wpływ na rozwijające się infekcje oraz należy zmienić dotychczasowy rodzaj bielizny(najlepiej wyeliminować bieliznę ze sztucznych włókien).

Ponadto do wzmożenia upławów dochodzi także wtedy, jeśli pochwa jest mechanicznie drażniona, na przykład spiralą wewnątrzmaciczną czy też podczas masturbacji, kiedy ty do pochwy wprowadza się różnorakie ciała obce.

Przyczyny
   Bardzo częstą przyczyną upławów są jednak istotne zmiany chorobowe pochwy i sromu. Wówczas nie wyleczone nasilają się znacznie i powodują u kobiety nadmierne pieczenie, swędzenie, ale przede wszystkim ograniczają jej intymną swobodę ruchu, ponieważ przeszkadzają i dają poczucie wielkiego dyskomfortu(nie można wówczas korzystać z basenu).

W nielicznych przypadkach(ale i takie też się zdarzają) długotrwałe upławy mogą powodować stany podgorączkowe, a także swoisty ból podczas stosunków płciowych. Przyczyn takich zmian chorobowych pochwy i sromu jest bardzo wiele. Jednak najczęstsze to zakażenia przenoszone drogą płciową oraz zakażenie drożdżakami. Ponadto częste używanie tamponów powoduje, że minimalny dostęp powietrza jest idealny dla rozwoju beztlenowców i innych groźnych bakterii. 
 
Wczesna reakcja
   Bardzo ważne jest wczesne reagowanie na bakteryjne zakażenie pochwy, ponieważ nie wyleczone i zaniedbane może być przyczyną różnych chorób, na przykład zapalenie pochwy, macicy, jajników, a także w przyszłości nie leczone upławy mogą spowodować przedwczesny poród, a w skrajnych przypadkach nawet poronienie. W przypadku wystąpienia takiej infekcji nie powinno się współżyć, a leczeniu powinien się poddać także i partner.

Uwaga na kosmetyki
   Upławy to także u wielu kobiet wynik alergii na niektóre płyny do kąpieli czy nawet proszki oraz płyny do płukania, w których pierze się bieliznę. W takich przypadkach upławy mają zazwyczaj lepką konsystencję i towarzyszy temu zaczerwienienie sromu oraz denerwujące swędzenie. Ponadto alergię na narządy płciowe u kobiet może wywołać lateks(np. prezerwatywy), chlorowana woda, zapachowe wkładki higieniczne czy też specjalne środki plemnikobójcze.
 
Leczenie
  W wielu przypadkach upławy są dość długotrwale i ich leczenie też czasami wymaga czasu, dlatego należy szczególnie dbać o higienę intymną. Najlepiej używać mydła o pH 5,5, których odczyn jest bardzo zbliżony do odczynu środowiska pochwy. Ponadto każda kobieta powinna mieć swój ręcznik w łazience, który należy zmieniać na nowy jak najczęściej. Ważne przy upławach jest także szczególne pielęgnowanie okolic intymnych. Można wspomóc się leczeniem ziołami lub gotowymi preparatami na bazie ziół: Vagosan, Femonisept czy Vagolavit.
 
   Jeśli wszystkie sposoby nie przyniosą rezultatów należy niezwłocznie udać się do lekarza, który z pewnością pobierze wymaz do badania i po otrzymanym wyniku określi następnie konkretny powód upławów. Bardzo często zaleca się także badania dodatkowe, typu Usg narządu rodnego. W wielu przypadkach leczenie danego typu upławów kończy się nawet antybiotykami, które mają zadanie przywrócić naturalny i zdrowy stan pochwy. Dlatego jeśli upławy stają się naprawdę męczące i domowe sposoby nie przynoszą rezultatów, to najwyższy moment na wizytę u lekarza ginekologa.

Autor: owca pt., 03/28/2008 - 13:42
portret użytkownika owca

upławy to bardzo często objaw infekcji i nie nalezy ich lekceważyć>>wiele kobiet wstydzi sie iść z tym do lekarza,ale nie rozumiem dlaczego???przecież to naturalne i jak najszybciej trzeba interweniować,aby nie doszło do poważniejszych schorzeń>>też miałam z tym problem i od razu poszła do lekarza,przpisał mi wtedy taką płukankę-tantum rosa-już po kilku dniach upławy się zmniejszyły:p;

Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać
.
Autor: gaja pon., 12/20/2010 - 14:27

u mnie najlepszym sposobem na upławy sa probiotyki kobiece, biorę sobie 2 opakowania provagu, to w sumie wychodzi 20 dni takiej kuracji  uzupełniającej florę bakteryjną pochwy.Tak też robie po antybiotyku.Jeśli jednak upławy maja inny niż dotychczas zapach i kolor to powinno się iść do lekarza.

Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać
.

Polecamy także:

Galeria


Damska długa fryzura nr 8Męska fryzura


Ślubna długa fryzuraMęska fryzura