Czyszczenie kwiatów

Kategorie:

Kurz zawsze był stały mieszkańcem każdego domu. Lubi pojawiać się wszędzie, na meblach, książkach, ale i również na kwiatach, które pięknie ozdabiają pomieszczenia w domu.

Dzięki procesowi fotosyntezy, rośliny mogą bujnie i zdrowo rozwijać się. Produkują cukry, a z nich skrobie.
Chlorofil- zielony pigment znajdujący się w roślinach jest uaktywniony przez energie słoneczną. Reaguje on z wodą rozkładając ją na tlen i wodór.
Wodór łączy się z dwutlenkiem węgla i jest pochłaniany przez aparaty szparkowe, które znajdują się na powierzchni liścia.

Kurz i brud powoduje zapchanie tych otworków i pochłanianie światła oraz dwutlenku węgla jest ograniczone. Hamowany jest wtedy wzrost rośliny.
Bardzo łatwo jest to sobie wyobrazić.
Bardzo dobrym porównaniem będzie tutaj cera kobiety. Jeżeli nie jest regularnie oczyszczana, pory zatykają się, skóra momentalnie staję się ciężka, tłusta. Jednym słowem nie ma czym 'oddychać' i szybko starzeje się.

Ważna metoda
   Jeśli liście utrzymane są w czystości bez problemu trafiają do nich substancje odżywcze. Proces ten nie jest zakłócony. Dlatego ważna jest także metoda, którą stosujesz do czyszczenia roślin.

Zanurzanie roślin
   Do mniejszych roślin doniczkowych , których liście pokryte są włoskami, ta metoda jest najlepsza.
Roślin tych nie powinno myć się za pomocą rozpylacza, ponieważ są one bardzo delikatne.
Jak należy zabrać się do takiego zanurzania?

Trzymając mocno doniczkę, ściskamy łodyżkę pomiędzy palcami i jednocześnie przytrzymujemy dłonią ziemię. Roślinę obracamy do góry korzeniami i zanurzamy we wcześniej przygotowanej przez nas „kąpieli”
Woda musi być letnia. W ten sposób usuniemy z rośliny wszelki kurz i nieżywe insekty. Gdy roślina jest bardzo brudna należy dodać trochę mydła.„ Nowo narodzona” roślina znów będzie pięknie ozdabiać nasz pokój.

Delikatne szczotkowanie
   Jeżeli masz w domu kaktusy, sukulenty lub inne rośliny, które mają włochate liście, to wymagają one delikatnego szczotkowania.
Najlepiej w tym celu użyć szczoteczki wykonanej z miękkiego włosia. Mycie szmatką albo gąbką może spowodować stałe uszkodzenie.

Przecieranie szmatką
   Wilgotną szmatką powinniśmy delikatnie przecierać liście tych roślin, które są sporej wielkości. Podczas tego zabiegu należy liście podtrzymać dłonią od spodu. Natomiast rośliny do drobnych liściach można czyścić za pomocą spryskiwaczy.
Należy pamiętać, aby nie zostawiać kropelek wody na powierzchni liścia.

Prysznic
   Rośliny doniczkowe można spryskać prysznicem w łazience, ponieważ nie wszystkie są odporne na letni deszczyk.
W odpływie wanny, w której stoją rośliny należy umieścić specjalne sitko, aby podczas tej 'kąpieli' wypłukana ziemia nie zapchała rur odpływowych. Aby uniknąć częstego nienawilgocenia ziemi w doniczkach, dobrze jest je przykryć foliowymi woreczkami.

   Dzięki temu dokładniejsze jest spryskiwanie liści bez obawy wypłukania zbyt dużej ilości ziemi.
Należy używać wody letniej i nie silnego strumienia, gdyż może on zniszczyć nowe pędy.
Takie zabiegi jest najlepiej wykonywać rano, ponieważ potem roślina ma czas na obeschnięcie.

Polecamy także:

Galeria


Ślubna długa fryzuraŚlubna długa fryzura


Ślubna długa fryzuraDamska długa fryzura nr 8