Choroby paznokci

Kategorie:

Ładny wygląd, zadbane włosy, odpowiednio dobrany makijaż, seksowne wdzianko, to nie wszystko co składa się na kanon dobrego wyglądu. Bardzo ważna rolę odgrywają tu paznokcie.

Tak, właśnie te paznokcie, co chronią opuszki palców. Zbudowane z twardej kreatyny. Płytka paznokci jest zagłębiona w fałd skórny, zakończony skórką, której nie należy usuwać, bo chroni wrażliwy wał paznokciowy przed drażniącymi substancjami i stanowi barierze dla bakterii.
Kieruję te słowa zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Z natury wiemy, że kobiety bardziej dbają o swoje paznokcie niż mężczyźni, ale choroba nie wybiera. Może dopaść każdego.

Jakie choroby najczęściej dosięgają nasze paznokcie?

Bielactwo prążkowe- na paznokciach powstają poprzeczne prążki spowodowane przez zatrucia metalami ciężkimi, zaburzenia przemiany materii oraz mikrourazy kosmetyczne. Również może być dziedziczne lub samoistne.

Bruzdy poprzeczne- pojawiają się zaburzenia w rozwoju macierzy i korzenia paznokcia.. Występują w ciężkich chorobach zakaźnych, leczeniu cytostatykami, najczęściej u osób, które nieumiejętnie wykonują pedikiur, albo miały jakieś uszkodzenia mechaniczne paznokci.

Bruzdy poprzeczne Beau- Reilschego- Wywołane przez schorzenia ogólne, czy też zatrucia. Spotykane w cukrzycy.

Okrągłe ubytki kropkowate-tworzą się na płytce na sutek zaburzeń w jej odżywianiu. Takie zmiany pojawiają się również w łuszczycy.

Zgrubienia pojedynczych paznokci- takie zgrubienia mogą się pojawić w przypadku odmrożenia paznokci lub, gdy występuje grzybica. Spowodowane to może być zły obuwiem.

Bielactwo prążkowane( tzw. palce dobosza) – Mogą występować samoistnie, ale najczęściej spotykamy je przy chorobach serca i płuc.

Dysplazje( nieprawidłowa budowa) paznokci- Charakterystyczne w zaburzeniach w odżywianiu, marskości wątroby. Spowodowany muzę być stanem zapalnym skóry.

Paznokcie łyżeczkowane- Przyczyną deformacji tych paznokci jest niedobór żelaza czy witamin.
Zwiększona łamliwość paznokci- występuje przy niedoborze magnezu.

Kruchość paznokci- występuje przy braku krzemu.

Zaburzenia tworzenia paznokci- spowodowane przewlekłym niedoborem cynku.

Zmiany dystroficzne paznokci
– występowanie ich jest powiązane z przebiegającym niedokrwieniem kończyn związanych z makroanginopatią( zmiany dotyczące dużych naczyń) i mikroangiopatią ( mikroskopowe zmiany naczyń wału paznokciowego).

Onycholiza- Jest to utrata części paznokcia , która może być spowodowana przewlekłymi infekcjami, chorobami układowymi, urazami oraz działaniem leków.

Powstawanie rowków, oddzielanie się płytki paznokciowej- może być spowodowane przyjmowaniem antybiotyków, retinoidów. Często występuje przybarwienie lub bielactwo płytki paznokciowej.

Przyrost paznokci- Występuje przy przebiegu cukrzycy. Charakterystyczne jest żółte przybarwienie i mikroskopowe zmiany naczyń włosowatych wału paznokciowego.

Rogowacenie podpaznokciowe- jest jednym z objawów łuszczycy i ma żółte zabarwienie.

Oprócz zaburzeń rozwojowych wymienionych wyżej, nasz paznokcie są atakowane również przez takie choroby jak:

Grzybice

   Stanowią połowę chorób paznokci. W przypadku występowania grzybicy mamy do czynienia z różnego typu zgrubieniami, zabarwieniami, łamliwością i częściowym wykruszaniem się paznokci . Grzybica występuje najczęściej u osób, które mają zaburzania odporności komórkowej, zaburzenia hormonalne. Inna chorobą grzybiczą paznokci jest” zespół zielonych paznokci”- niebolesne zapalenie wałów paznokciowych z zielonym zabarwieniem płytek.

Do zakażenie dochodzi u osób moczących ręce w wodzie z dodatkiem detergentów. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad BHP i zastosowanie się do obowiązujących reguł. Stosowanie rękawiczek gumowych, uchroni nasz ręce przed tym zapaleniem.

Schorzenia bakteryjne i grzybicze
   Wszystkie zmiany zachodzące w obrębie paznokcia pochodzenia bakteryjnego noszą nazwę zanokcicy. Wywołana jest najczęściej przez bakterie-gronkowce i paciorkowce. Powstaje w wyniku urazu opuszki palca, przy naderwani paznokcia.

Brodawki
   Powstają one poprzez zakażenie wirusowe. Najczęściej występują około paznokcia, ale mogą wrastać pod płytkę paznokcia. Zaburz to jego wzrost.
    Dla uniknięcia chorób paznokci, bardzo ważna jest higiena i pielęgnacja, której nie powinniśmy zaniedbywać. Odpowiednie dbanie o paznokcie sprawia, że nie przenosimy różnych zarazków na inne części ciała. Jak wiadomo ręce służą do wielu czynności i świadczą o nas samych.

Autor: Arti śr., 03/26/2008 - 13:52

Zgadzam sie z autorem artykułu,że paznokcie to wizytówka każdej kobiety:)nawet nie wiedziłam,że jest tyle chorób pazokci,teraz będę dokładnie obserwoac swoje panokcie,może dowiem sie wreszcie ,czego tak mi się łamią:)z tekstu wynika,że mam za mało krzemu,czas najwyższy aby to zmienić::)

Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać
.

Polecamy także:

Galeria


Krótka damska fryzuraŚlubna długa fryzura


Średnia damska fryzuratrzy wzory