Aparat ortodontyczny

Kategorie:

Proste, białe zęby to marzenie każdej kobiety. Niestety natura nie obdarzyła każdej z nas takim zgryzem. Wiele osób ma problemy z krzywym uzębieniem, które wygląda dość nieestetycznie. W tym celu stworzono korygujące aparaty ortodontyczne.

Kiedy słyszymy słowa ortodonty : „W Pani przypadku konieczne będzie założenie aparatu” same nie wiemy co mamy myśleć. Zakłopotanie pojawia się najczęściej z powodu braku niewiedzy w tym temacie oraz z obawy przed tym jak będziemy wyglądać z metalową nakładką na zębach. Nic bardziej błędnego, przecież aparatów nie nosimy przez całe życia. Nawet gwiazdy show-biznesu decydują się na taki typ rozwiązania swoich problemów, nie wstydząc się swojego uśmiechu.

Poniżej przedstawiam kilka odpowiedzi na pytania, które najczęściej nas nurtują jeśli chodzi o noszenie aparatów ortodontycznych.

Dla kogo są aparaty ortodontyczne ?
  Dla wszystkich osób, które mają krzywe uzębienie. Oprócz tego,że aparat prostuje zęby i koryguje wady zgryzu to jeszcze likwiduje wady wymowy. Musimy pamiętać o tym, że w przypadku krzywych zębów, szczeliny znajdujące się pomiędzy nimi są idealnym miejscem dla rozwoju bakterii. To z kolei przekłada się na możliwość wystąpienia próchnicy.

Na jaki okres czasu zakłada się aparat ?

   Tutaj nie ma sztywnej granicy czasowej. Jest ona uzależniona od indywidualnej wady każdej osoby. Jedna osoba może go nosić pół roku, druga natomiast półtora czy też dwa lata.

Czy nosząc aparat można myć zęby ?
   Wbrew pozorom to pytanie bardzo często pacjenci zadają swoim lekarzom. Boimy się, że nasza higieniczna interwencja może uszkodzić aparat. Nic bardziej mylnego. Wręcz przeciwnie zaleca się, aby osoby noszące aparat myły zęby po każdym posiłku. Jeśli nie mają takiej możliwości muszą je płukać płynami do higieny jamy ustnej, które zwalczają nagromadzone w niej bakterie. Dużą rolę odgrywają również nici dentystyczne, które czyszczą przestrzenie między zębami. W aptekach można również nabyć specjalnie wyprofilowane szczoteczki do mycia zębów.

Czy przez okres noszenia aparatu muszę stosować dietę ?
   Nie ma takiej potrzeby. Nosząc aparat ortodontyczny możemy normalnie spożywać wszystkie posiłki jak dotychczas. Wyjątek stanowią bardzo twarde orzechy czy też gumy do żucia, które mogą przyklejać się do aparatu.

Czy noszenie aparatu jak i jego założenie sprawia ból ?
   Samo założenie jak i późniejsze noszenie nie sprawia bólu. Pacjenci najczęściej odczuwają go już po założeniu przez pierwsze kilka godzin. Jednak nie jest on zbyt silny i najczęściej wystarczy zażyć tylko tabletkę przeciwbólową.

Jaki jest dopuszczalny wiek na założenie aparatu ?
   Tutaj również nie ma sztywnych ram czasowych, jednak oczywistą sprawą jest, że im szybciej się zdecydujemy na niego, tym lepiej dla nas.
Wyjątek stanowią tutaj zęby mleczne. Na nie nie zakłada się aparatów.

W jaki sposób aparat koryguje wadę zgryzu ?
   Ortodonta do każdego zęba z osobna za pomocą specjalnego kleju mocuje nam metalowy zamek. Następnie przeciąga przez nie drut. Na samym początku leczenia jest on stosunkowo elastyczny, jednak z miarę upływu czasu jest on wymieniany na zdecydowanie grubszy i twardszy, dzięki czemu nasze zęby są stopniowo przywracane do prawidłowego poziomu.

Jaka jest cena aparatu ortodontycznego ?

   Decydując się na korekcję wady zgryzu musimy pamiętać, że nie jest to metoda ani szybka ani niestety tania. Sam aparat na jedną część szczęki np. dolny łuk zębowy waha się cenowo w granicach 1200-3000 zł. Cena zależna jest od tego, czy wybieramy aparat z gumkami czy też bezgumkowy.

Polecamy także:

Galeria


Ślubna długa fryzuraŚlubne kręcone


Męska fryzuraKrótka damska fryzura