Szkodliwe krety

Kategorie:

Krety od zawsze przysparzały wiele problemów wszystkim ogrodnikom. Tak mi się nawet wydaje, że gdyby pierwsi ludzie na ziemi, czyli Adam i Ewa tak namiętnie nie interesowali się zakazanym owocem, to z pewnością przez cały czas uganialiby się za uciążliwymi kretami.

Bo szczerze mówiąc, czasami walka z nimi jest jak walka z wiatrakami.
Nikt chyba nie lubi na pięknie wystrzyżonych trawnikach wybudowanych 'krecich zamków' czy też poobgryzanych marchewek.
Jednakże należy pamiętać o jednym -krety w Polsce są pod ochroną!
I pod żadnym pozorem nie wolno ich zabijać.
Czasami jednak metody ich pozbycia się są bardzo okrutne,ale pozwalają skutecznie wypędzić te szkodniki z naszego terytorium.

Krety zazwyczaj wprowadzają się do tych ogródków, gdzie są dość wilgotne gleby.
W takich właśnie warunkach najłatwiej im się żyje i kopie kretowiska,
przy suchej glebie byłoby to raczej niemożliwe.

Bardzo często krety niszczą naszą ciężką pracę, jaką włożyliśmy w wykonanie ogrodu czy działki.
Nie patrzą one na kwiaty czy rzadkie roślinki, które udało nam się wyhodować, ale ryją gdzie popadnie i bez oporów stawiają swoje kopce. I to jest właśnie największy ból wszystkich właścicieli ogrodów.
Uporczywe i szkodliwe krety nie tylko niszczą nerwy właścicielom przydomowych ogródków i sadów,ale przede wszystkim niszczą korzenie roślin oraz zmniejszają jakość gleby.
Bo jak wiadomo krety zjadają, bardzo pożyteczne w ogrodach i sadach, dżdżownice i żaby.
Jednakże można się także dopatrzeć pozytywnych aspektów tych niechcianych gości. Mianowicie krety zjadają ślimaki, pędraki i larwy wielu owadów, które są bardzo szkodliwe dla większości roślin.

Metoda na kreta
   Istnieje wiele sposobów na pozbycie się kretów z naszych ogródków,sadów czy działek. Ponieważ zwierzęta te są bardzo wrażliwe na wszelkie drgania i rożnego rodzaju dźwięki, a przy tym mają bardzo dobrze wykształcony zmysł węchu, to można je skutecznie odstraszyć stosując jedną z poniższych metod:

najstarszym i najbardziej skutecznym sposobem jest wbijanie w kretowiska butelek z ukręconym denkiem. Jak to działa?
Otóż wiatr wytwarza dźwięki w szyjce butelki, które są bardzo źle tolerowane i przyswajalne przez kreta. Co niektórzy uważają, że owa metoda to wielka bujda, ale niestety nikt jeszcze za jeden dzień niczego nie zdziałał -jak na wszystko, tak i w tym przypadku trzeba trochę czasu, aby efekty były widoczne.

kolejnym sposobem jest karbid -do kretowiska wrzuca się po jednej bryłce karbidu, zalewa dużą ilością wody i po paru godzinach kret ucieka jak najdalej z naszego terytorium.

Inna metoda to takie pułapki podobne jak na myszy. Podobno działają rewelacyjnie, a przy tym można je kupić za kilka złotych na każdym targowisku.
Można też sięgnąć po gotowe specyfiki na krety, które dostaniemy w sklepach typowo ogrodniczych. Takim najbardziej popularnym środkiem jest 'Krteol”,podobno ma krótkotrwale działanie, ale mimo wszystko warto wypróbować.

Kolejna metoda,które według niektórych daje 100% gwarancji to drewniane wiatraczki,które rozstawia się w równomiernych odstępach od siebie,wytwarzają one pod wpływem wiatr hałas i to właśnie to skutecznie odstrasza krety. Ciekawe rozwiązanie,ale czy tak naprawdę skuteczne?

Może mało popularną i wykorzystywaną metodą na krety jest posiadanie psa! Podobno idealnym tropicielem i wyganiaczem niechcianych mieszkańców naszych ogródków jest pies rasy Jack Russell Terriers,ten kto go ma,to nie ma kretów,ani mysz,ani szczurów w swoim przydomowym gospodarstwie.

Pozbyć się kretów można także w bardziej ekologiczny sposób. Mianowicie odkopujemy wlot do kreciego zamku i jak najgłębiej wkładamy spory kawałek ligniny dobrze nasączony naftą. Systematyczne stosowanie tej metody pozwala skutecznie pozbyć się kretów.

Do metod nieszkodliwych dla zwierzęcia ,czyli ekologicznych zalicza się także specjalne łapki, w które zostaje uwięziony kret i następnie się go wypuszcza z dala od ogrodu czy sadu. Tylko ile trzeba czekać,aby kret się wreszcie dał złapać!! Tutaj się tylko przyda cierpliwość dla nas samych!

Metodą trochę drastyczną są elektroniczne odstrasza cze,można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym(cena około 150 złotych,więc niemała kwota). Takie urządzenia są bardzo efektywne,ponieważ co kilkanaście minut generują wysokie dźwięki,które bardzo denerwują krety.

No i wreszcie ostatnia metoda,taka trochę z żartem,ale może też się okazać skuteczna. Myślę, że w stu procentach! Najlepiej zmienić miejsce zamieszkania, nowa gleba, nowa działka -tam kret może nas nie dosięgnie! Wobec wszystkich metod, które nie przyniosły żadnych efektów, ta chyba będzie najskuteczniejsza.

Jak widać sposobów na krety jest bardzo wiele i wydawać by się mogło,że wobec tak mnogich sposobów te uciążliwe szkodniki nie mają żadnych szans, a jednak walka z nimi zamienia czasami nasz ogródek w istne pole walki. 

   Może warto czasami dać już sobie spokój i zwyczajnie polubić krety, a może nawet warto się z nimi zaprzyjaźnić, co spowoduje, że w spokoju odejdą do naszego sąsiada.?? Nie warto przecież, zamieniać czasami w przypływie nerwów własnego ogródka w istne pole buraczane, kiedy to gonimy za kretem z wielką łopatą,a on i tak nie daje się złapać! Krety od zawsze są naszymi niechcianymi gośćmi,dlatego też wobec nich miejmy większy dystans,wówczas może niedrażnione same nas opuszczą...ale z pewnością nie na zawsze!!
Bo jak każdy nieproszony gość,pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie.

Polecamy także:

Galeria


Nowoczesna ślubna fryzuraMęska fryzura


Damska długa fryzura nr 11Średnia damska fryzura