Jak pokonać kaszel u małego dziecka ?

Kategorie:

Kaszel,podobnie jak katar u małego dziecka jest szczególnie męczący,zwłaszcza w nocy. Jest on objawem przeziębienia i szybko leczony nie powoduje większych powikłań. Kaszel nie powinien być lekceważony przez rodziców,ponieważ nie leczony może prowadzić do zapalenia płuc czy nawet oskrzeli.
Jeśli kaszel nie jest bardzo męczący,to nie jest konieczna wizyta u lekarza,można spokojnie zaradzić jakimiś domowymi sposobami.

Oto,jak wyleczyć naszego maluszka prostymi,domowymi sposobami:

Jeśli kaszel jest suchy to podawaj dziecku najczęściej syropek ziołowy,najlepiej jak będzie to syrop z babki lancetowatej lub z tymianku. Przy podawaniu syropów ziołowych należy zachować szczególną ostrożność,ponieważ mogę one niesamowicie uczulać. Dlatego podawanie takich syropów powinno być zawsze uzgodnione z lekarzem.

Jak najczęściej należy dziecku rozrzedzać wydzielinę,poprzez podawanie syropków wykrztuśnych.
Dostępne są Mucosolvan, Ambroksol,Hedelix czy Hederasal. Jednakże jeśli kaszel nie ustępuje, to należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza. Syropy ułatwiające odkrztuszanie są bardzo pożyteczne,ponieważ zapobiegają powikłaniom po przeziębieniu,najczęstsze powikłanie to zapalenie ucha środkowego. Po podaniu syropku należy dziecku oklepywać dziecku plecki,aby wydzielina lepiej mogła spływać.
Przed każdym spaniem oklepuj dziecku plecki i jeśli to możliwe układaj maluszka na brzuszku,a ułatwi to dziecku lepszy sen i oddychanie.

W taki sposób wydzielina spływa noskiem,a nie do oskrzeli.
Ważne jest ,aby dziecko dużo piło,dzięki temu wydzielina stanie się rzadsza i dziecku będzie łatwiej ją wykrztusić. Najlepiej dziecku podawać herbatki ziołowe z sokiem z malin,które dodatkowo wpłyną na wzmocnienie organizmu w trakcie choroby. Należy tylko pamiętać o jednym,picie powinno być zawsze ciepłe,ponieważ zimne może dodatkowo podrażnić gardło.

Spacer- inhalatorem
   Jeśli tylko pogoda na to pozwala to zabieraj dziecko na spacer,oczywiście jeśli dziecko nie ma gorączki. Spacer jest naturalnym inhalatorem i ułatwia oddychanie,ale należy pamiętać też o tym,aby dziecka nie ubrać ani za cienko,ani za grubo,bo jak wiadomo i jedno i drugie przynosi niekorzystne skutki.
Można maluszka ubrać na cebulkę,a w razie kiedy będzie ciepło, to po prostu wystarczy ściągnąć jedno ubranko.
Jeśli w domu jest suche powietrze to w miarę możliwości konieczne jest jego wietrzenie. Można też skorzystać z elektrycznych nawilżaczy powietrza,które doskonale odświeżą powietrze w domu,no i jednocześnie spowodują,że wydzielina u naszego maluszka łatwiej będzie spływała.

Bezpieczeństwo w łóżeczku
    Jeśli dziecko śpi w łóżeczku to odpowiednio go w nim należy ułożyć,tak aby nie doszło do zachłyśnięcia się wydzieliną,bo jak wiadomo mały szkrab nie umie jeszcze dokładnie odkasłać.
Dlatego też należy dbać o to,aby dziecko spało z główką uniesioną lekko do góry. Doskonałym rozwiązaniem jest położyć coś po nogi łóżeczka,ale tylko z jednej strony,aby kąta nachylenia był mniej więcej 30 stopni.
W ten oto sposób dziecku łatwiej będzie się oddychało,no i noc będzie z pewnością spokojniejsza i dla nas samych.

Smarowanie plecków
   Doskonałe przy kaszlu jest także smarowanie dziecku plecków,służą do tego specjalne maści na bazie eukaliptusa(na przykład Pulmex).
Na tak posmarowane plecki można też dać kawałek ligniny,aby maść lepiej się wchłonęła i w ten sposób efektowniej rozgrzała maluszka.
U dzieci starszych można zastosować Wick,jednak nie powinno się go stosować częściej niż dwa razy dziennie,najlepiej jest nim posmarować dziecko rano i wieczorem.
U malutkich dzieci,takimi maściami rozgrzewającymi smaruje się także stópki,podobno dzięki temu zmniejsza się kaszel.
Warto wypróbować,może działa.

Kiedy to nie pomoże...
   Jak widać istnieje dużo sposobów na złagodzenie u dziecka kaszlu. Jednak,jeśli kaszel utrzymuje się ponad trzy dni,to należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza. Ponadto jeśli zaobserwujemy,że wydzielina zmieniła barwę i jest bardziej żółtawa,to także nie powinniśmy czekać z wizytą u pediatry.
Wszystko może być oznaką,że nasze dziecko będzie miało zapalenie płuc czy oskrzeli. Nie należy więc wtedy zwlekać i leczyć dalej dziecka na własną rękę,bo w przypadku małych dzieci taka choroba potrafi się rozwinąć naprawdę bardzo szybko.

   A wielu przypadkach gorączka pojawia się na samym końcu,więc tak naprawdę sami nie jesteśmy pewni do końca ,co jest w rzeczywistości naszemu dziecku.
Dlatego takie objawy jak kaszel,gorączka,trudności w mówieniu i jedzeniu,świst podczas kaszlu powinny być dla nas-rodziców-sygnałem,że nasze dziecko jest naprawdę chore i konieczna jest porada lekarza.

Polecamy także:

Galeria


Nowoczesna ślubna fryzuraŚrednia damska fryzura


Męska fryzuraClown tattoo