Kocie pasożyty

Kategorie:

Wprawdzie kot sam potrafi zadbać o swoją czystość i higienę a my jako właściciele dodatkowo im w tym pomagamy, poprzez wyczesywanie czy też kąpiel, to mimo tego są one bardzo podatne na wszelkie „ataki” pasożytów. Mitem jest twierdzenie,że zadbany kot to kot, który nie ma pcheł czy też innych pasożytów. Z racji, iż bytuje w różnych środowiskach ma kontakt z innymi zwierzętami to wystarczy, aby na jego sierść przeniosły się niechciani goście.

W sklepach zoologicznych występuje mnóstwo środków, które zapobiegają przed taką sytuacją . Możemy również skorzystać z pomocy weterynarza. Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnej kontroli sierści naszego czworonoga a także natychmiastowo interweniować, kiedy zauważymy na niej jakiekolwiek pasożyty.
Poniżej przedstawiam kilka pasożytów, które najczęściej atakują naszych domowych pupili :

Pchły
   W celu profilaktycznym zaleca się, aby nasz zwierzak nosił obrożę przeciwpchelną, którą można nabyć w każdym sklepie zoologicznym. Pchły najczęściej przechodzą z sierści jednego zwierzaka na drugiego, dlatego też nasz czworonóg jest na nie narażony podczas każdego kontaktu z innym zwierzęciem. Jeśli już pasożyty zaatakują musimy je natychmiast usunąć,żeby nie doprowadzić do rozmnożenia.

Możemy to robić za pomocą środków dostępnych w sklepach zoologicznych ,bądź też korzystając z usług weterynarza.
Musimy zwrócić uwagę na posłanie naszego kota. Ono również zostaje zapchlone. Dlatego też musimy zadbać o jego odpchlenie,żeby pchły na nowo się nie przeniosły na sierść.

 

Wszy 
  Wszy tak samo jak pchły bardzo szybko przechodzą z ciała z jednego zwierzaka na drugiego. Co najgorsze są zdecydowanie mniej widoczne . Objawami, które powinny zwrócić naszą uwagę a mogące sygnalizować zadomowienie się wesz jest ciągle wylizywanie danego miejsca cz też jego podgryzanie. 

Glisty

  Objawami świadczącymi o obecności pasożytów są: biegunki, spadki wagi czy też złe samopoczucie kota. Skąd się biorą glisty ? Najczęściej zarażają się one poprzez zjadanie odchodów innych kotów. Młode kocięta mogą się zarazić podczas życia płodowego. Dodatkowo obleńce te składają jaja, przez co dochodzi do ich namnażania. Pasożyty te występują głównie w jelitach. Aby je zwalczyć musimy niezwłocznie udać się do lekarza w cel podania odpowiedniego leku.

Tasiemiec
   Nasz kociak może się nim zarazić w wyniku przenoszenia postaci larwalnej przez pchły rzadziej przez wszy, ale także w wyniku spożycia innego zwierzęcia w którego organizmie bytowała niedojrzała forma pasożyta. Skutkiem istnienia pasożyta w ciele kota jest jego spadek masy ciała. 

Świerzbowiec koci
   Świerzba wywołują roztocza. Bytuje on na głowie i nasadzie uszu naszego czworonoga. Występowaniem jego są takie objawy jak miejscowe łysienie na pyszczku a także uszach. Jeśli zauważymy takie objawy musi jak najszybciej udać się do weterynarza. 

Kleszcze
  Kleszcze przede wszystkim występują w miejscach zbyt zazielenionych. Ta też nasze koty są szczególnie narażone na ich ugryzienie. Kleszcze mogą przenosić wirus zapalenia opon mózgowych. Aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia naszego zwierzaka możemy stosować rozmaite preparaty czy też opaski dostępne w sklepach zoologicznych. Jednak nie dadzą nam one stuprocentowego bezpieczeństwa.

Polecamy także:

Galeria


Krótka damska fryzuraŚlubna długa fryzura


Nowoczesna ślubna fryzuraMęska fryzura