Asertywność w miejscu pracy

Kategorie:

W ostatnim czasie słowo „asertywność” robi znaczącą karierę. W pracy dobrze jest być osobą asertywną, wręcz jest to dzisiaj pożądane. Określenie to towarzyszy nam niemalże na co dzień. Jednak mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę, jakie cechy się pod nim kryją.

Czym jest asertywność ?
   To taka postawa człowieka, która świadczy o jego swoistej stanowczości. Oczywiście nie mówię, tutaj o despotycznym przekładaniu własnych racji nad zdanie innych osób.
Osoba asertywna, to osoba, która swoje poglądy opiera na twierdzeniach, z którymi się utożsamia, i które potrafi uargumentować.

Ważne jest też, aby umiała je zaprezentować i wygłosić publicznie (najczęściej w miejscu pracy), jednocześnie tłumacząc słuchaczom, dlaczego tak uważa. Kolejny wyznacznik asertywności to sztuka mówienia słowa nie. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste.

Często ulegamy wpływowi innych, nawet jeśli wymaga to od nas swoistego poświęcenia, ponieważ boimy się, czy też nie potrafimy po prostu się na to nie zgodzić. To z kolei przekłada się na negatywne w stosunku do naszej osoby skutki. Osoby, które zauważa naszą uległość będą chciały w przyszłości to wykorzystać. A z czasem natężenie „wykorzystania” może wzrastać w swojej wartości, przez co staniemy się kozłem ofiarnym, który nie potrafi bronić własnego zdania.

Pewność siebie a asertywność
   Oczywiście sztuka asertywności nie jest łatwa w opanowaniu. Uwarunkowana ona jest przede wszystkim pewnością siebie. Osoby, które są wstydliwe i niepewne siebie, będą mieć trudności z wyrażeniem własnego zdania, szczególnie jeśli będzie ono wymagać przełożenia swojej opinii nad opinię innych.

Publiczne wystąpienie wymaga swoistej odwagi, która będzie oparta na słuszności własnych twierdzeń. W tym też celu na początku musimy zwiększyć swoją pewność siebie. Jeśli opanujemy ją w stopniu chociaż minimalnym, będziemy mogli przejść do drugiego etapu jakim jest asertywność.

Nie pozwól, aby inni decydowali ciągle za ciebie
   W środowisku, w którym pracujemy ważne jest, aby nie pozwolić na sytuację, w której pozwolimy, aby inni ciągle przekładali swoje racje nad nasze, nie dopuszczając nas wogóle do głosu. Jeśli ktoś „wyczuje”, że może nam narzucać swoje zdanie, a my będziemy siedzieć cicho jak przysłowiowa mysz pod miotłą, to będzie on wykorzystywać naszą skłonność do uległości również w późniejszym czasie.

Oczywiście ty nie możesz na to pozwolić, kto wie, może twoje pomysły są zdecydowanie lepsze. Musisz opanować płynną sztukę zwrócenia toku rozmowy, na tor, na którym ty odegrasz główną role i przedstawisz swoją wizję. Ale pamiętaj, nie możesz robić tego w sposób agresywny, kłócąc się i wykrzykując swoje zdanie, zagłuszając jednocześnie drugą osobę.

W momencie, kiedy ona skończy swoją „przemowę”, powiedz, iż wysłuchałeś ją dokładnie, ale widzisz to w troszeczkę inny sposób. Takim zachowaniem zyskasz uznanie innych współpracowników, którzy będą widzieć, że jesteś osobą, która potrafi się wykazać i zaangażować się w pracę zespołu. To bardzo istotne.

Nie daj się wykorzystać
   Jak już wspomniałam na samy początku. Asertywność to również sztuka mówienia słowa „nie”. Wzajemna pomoc koleżeńska w środowisku pracy jest wręcz wymagana, buduje ona bowiem pozytywne relacje między współpracownikami oraz świadomość, iż w sytuacji, w której potrzebujemy wsparcia, mamy na kogo liczyć. To powoduje, że pracujemy z większym zapałem.

Ale tutaj trzeba rozgraniczyć dwie odrębne rzeczy, mianowicie pomoc koleżeńską od wykorzystywania. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy ktoś raz otrzymawszy pomoc, będzie chciał ponownie wykorzystać tą samą osobę. Wynika to z faktu, iż nie każdy z nas potrafi mówić nie. Myślimy, że nie wypada, że trzeba pomagać, czasem nawet własnym kosztem.

Taka sytuacja może również wyniknąć z naszego strachu. Tak zgadza się, są osoby, które po prostu boją się powiedzieć nie, i wbrew sobie wykonują pracę, której tak naprawdę nie chcą wykonać, czy też nie mają na to czasu.

Musisz wiedzieć, iż taka postawa zapędzi cię w kozi róg. Jeśli ktoś zauważy, że może cię „wykorzystać” będzie to robił notorycznie. Czy chcesz ciągle odgrywać rolę „samarytanina” ?

Płynne przejście bez diametralnych zmian
   Jeśli dotychczas byłeś osobą cichą, która nie wypowiadała się zbyt często czy też wcale w miejscu pracy, to nagła zmiana, która będzie się objawiać totalną asertywności, nie przyniesie nam korzyści, a wręcz przeciwnie wrogość współpracowników.

Zostaniesz odebrany, jako osoba, która nagle despotycznie wszystkim chce udowodnić swoje racje, mimo, że dotychczas wykazywała minimalne zaangażowanie. Dlatego też staraj się powoli być dostrzeganym, tak aby nie zrazić do siebie nikogo. Niech ludzie zaczną cię zauważać i stopniowo przyzwyczajać do sytuacji, w której ty również masz coś do powiedzenia.

Autor: Starling czw., 06/17/2010 - 13:59
portret użytkownika Starling

To przedewszystkim nastawienie do świata i do siebie. Trzeba złapać głęboki oddech, polubić siebie i przestać udawać kogoś kim się nie jest. A przede wszystkim panować nad swoim życiem i nie pozwolić nikomu wejść sobie na głowę. Polecam test na asertywność: http://centrumkobiet.edu.pl/nasze-kursy/asertywnosc-a-potrzeba-godnosci/psychotest-sprawdz-czy-jestes-asertywna/

Odpowiadając na pytania można uświadomić sobie wiele rzeczy na swój temat...

Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać
.

Polecamy także:

Galeria


Ślubna długa fryzuraŚlubna długa fryzura


czarno-biały tribalŚlubna krótka fryzura