Pieluszkowe zapalenie skóry

Kategorie:

Pielęgnacja pupy dziecka to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych jakie wykonuje się każdego dnia.
Czasami częste przewijanie, smarowanie dobrymi kosmetykami nie uchroni maluszka od tej nieprzyjemności.
Nie należy wówczas panikować, ale natychmiast działać, aby dziecko nie odczuwało bólu i dyskomfortu.

Pieluszkowe zapalenie skóry- powstaje dlatego, iż skóra maluszków jest bardzo delikatna, jeszcze mało odporna, nie umie się bronić przed wilgocią, która w pieluszce jest nieunikniona, a także niedobrze reaguje na brak dostępu powietrza oraz nie wiadomo czasami dlaczego robią się na niej otarcia i odparzenia.

Kiedy działać?
   Gdy tylko pojawi się zaczerwienienie pupy należy od razu zacząć działać, ponieważ lekko podrażniona może spowodować rozwój bakterii oraz grzybów, a odparzenie może bardzo szybko przejść na pachwiny, podbrzusze oraz narządy płciowe.
Właściwa pielęgnacja, częste wietrzenie pupy powodują, że zazwyczaj odparzenie mija już po kilku dniach.

Jakie kremy?
   Czasami jednak to nie wystarczy i przy każdym przewijaniu należy smarować pupę odpowiednimi kremami, które zabezpieczą skórę przed wilgocią i tarciem.
Najlepsze na odparzoną pupkę są tłuste kremy oraz maści zawierające cynk, który ma działanie wysuszające oraz bakteriobójcze.

Jeśli dziecko ma pupę zaczerwienioną nie należy stosować żadnych balsamów ani oliwek, gdyż mogą one jeszcze bardziej odparzać skórę.
Do powszechnie stosowanych przez mamy kremów należą: sudocrem, tormentiol, linomag, bepanthen, krem przeciw odparzeniom z Nivea oraz z Gohnson baby, a także krem ochronny z Hipp.

Rola matki
   Odparzona pupa dziecka wymaga szczególnej troski mamy, dlatego pieluszkę trzeba zmieniać częściej niż dotychczas.
Należy pamiętać także o zmianie pieluszki w nocy, ponieważ w trakcie snu dziecko też może zrobić kupkę.
W miarę możliwości finansowych powinno się kupować pieluszki lepszej jakości, które są bardziej chłonne i mają znakomitą funkcję air- zapewniają pupie dostęp do powietrza. Pieluszka nie powinna być też ciasno zapięta, aby powietrze mogło swobodnie się dostawać do środka.

Inne przyczyny
   Pieluszkowe zapalenie skóry powstaje także na skutek wprowadzania nowych pokarmów, gdy maluszek ma biegunkę, infekcję układu moczowego, ząbkuje, jest chore i bierze antybiotyk czy też źle została dobrana pieluszka.
Przy odparzeniu pupy należy za każdym przewijaniem myć ją dokładnie, używając do tego mydełka przeznaczonego tylko dla dzieci.

   Jeśli odparzenie jest dość silne można do wody dodać tzw. kalię, która ładnie zdezynfekuje skórę.
Natomiast jeśli zapalenie nie jest silne można zastosować stary domowy sposób i przy zmianie pieluszki zasypywać dziecku pupkę zwykłą mąką ziemniaczaną.

Autor: justyna śr., 01/16/2008 - 17:45
portret użytkownika justyna

Pieluszkowe zapalenie skóry u dziecka to naprawdę duży problem!moja córka jak była mała to wielokrotnie miała odparzoną pupkę:)w jej przypadku to nietypowe uczulenie na pampersy!!!przez jakiś czas zakładałam jej tylko zwykłe pieluchy tetrowe:)udręka niesamowita!!:):)

Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać
.
Autor: kaska pt., 03/28/2008 - 11:18
portret użytkownika kaska

Mój synek bardzo często miał problem z odparzoną pupką,nie pomagał sudocrem,ale tylko i wyłącznie tormentiol,który zaczęłam stosować przy każdym przewijaniu:)ponadto posłuchałam rad mojej mamy i zasypywałam małemu pupkę mąką ziemniaczaną--sposób stary,ale bardzo skuteczny,nie ma to jak naturalne metody:)

Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać
.

Dziecko - Artykuły

Polecamy także:

Galeria


Ślubne kręconeMęska fryzura


Ślubna długa fryzuraMęska fryzura