Palenie papierosów a ciąża

Kategorie:

Kobieta nałogowo paląca papierosy, kiedy się dowiaduje, że spodziewa się dziecka powinna jak najszybciej rzucić palenie. Czasami zdarza się tak, że pierwszym objawem ciąży u kobiet palących jest niechęć do papierosów, sam zapach wywołuje wymioty i działa drażniąco, co wcześniej było całkowicie obojętne.

Na początku chociaż ograniczenie
   Jeśli kobieta nie jest w stanie od razu rzucić palenia powinna chociaż ograniczyć do minimum ilość wypalanych papierosów w ciągu dnia. Sięgając po papierosa kobieta musi mieć tą świadomość, że ‘dostarcza’ w ten sposób swojemu dziecku wiele szkodliwych substancji oraz toksyn, co oczywiście będzie miało bezpośredni wpływ na dalszy rozwój dziecka. Jeśli istniała by taka możliwość, aby sprawdzić zachowanie maleństwa w brzuchu, to pewnie by krzyczało: mamo nie pal! mamo nie zatruwaj mnie! Tak z pewnością dziecko reaguje kiedy jego mama zamiast po jabłko sięga po papierosa.

Silna wola
   Niestety niekiedy kobiecie nie jest wcale tak łatwo rzucić palenia- nałóg jest silniejszy od świadomości, że niedługo zostanie mamą. W tym wypadku wszystko zależy od silnej woli i od chęci, a przecież ‘dla chcącego nic trudnego’- jak mówi powszechna mądrość ludowa. Z czasem do kobiety dochodzi świadomość, że truje nie tylko siebie, ale i swoje maleństwo i wtedy przełamuje swój nałóg, a do papierosów wraca zazwyczaj po skończeniu karmienia piersią. Palenie papierosów szkodzi mimo wszystko, a kiedy kobieta pali w ciąży to świadomie zatruwa swoje dziecko.

Dlatego jeśli palisz kobieto, a spodziewasz się dziecka to wiedz, że dym z papierosa zawiera około 6 tysięcy związków chemicznych, z których połowa to substancje rakotwórcze oraz toksyczne. Badania dowodzą, że kobieta w ciąży paląca papierosy pozbawia swoje jeszcze nie rozwinięte dziecko dostatecznej ilości tlenu, przez co płód słabiej się rozwija.

Łożyskiem do organizmu dziecka
   Właśnie podczas wypalania papierosa związki chemiczne w nim zawarte przenikają poprzez łożysko do organizmu dziecka. Sama świadomość takich konsekwencji powinna być wystarczająca, aby kobieta rzuciła palenie. Z badań ponadto wynika , że dzieci palących matek rodzą się zazwyczaj wcześniej i tuż po urodzeniu mają ogromne problemy z oddychaniem, co w przyszłości prowadzi do rozwoju chorób układu oddechowego. Również rozwój fizyczny oraz psychiczny takich dzieci jest zazwyczaj ograniczony.

   Dlatego palenie papierosów a ciąża to dwie sprzeczności, których niestety nie można połączyć. Pamiętaj kobieto, że nie ma nic piękniejszego na świecie jak urodzić zdrowe dziecko.

Autor: admin śr., 01/09/2008 - 10:52
portret użytkownika admin

Pamietam jak moja znajoma palila w ciaży, lekarz jej tak doradzil aby nie rzucala w trakcje, bo to moze miec gorsze skutki dla ciazy niz palenie, w sumie lekarzem nie jestem i dla mnie to byl jakis paradoks.

Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać
.

Dziecko - Artykuły

Polecamy także:

Galeria


Krótka damska fryzuraMęska fryzura


Damska długa fryzura nr 7Męska fryzura