ABC tapetowania

Kategorie:

Jeśli chcecie zmienić wygląd waszych ścian i zdecydowaliście się na ich wytapetowanie a nie wiecie jednak, co wam będzie potrzebne ani nigdy wcześniej tego nie robiliście, polecamy przeczytanie tego artykułu, który zdradzi wam, w co należy się zaopatrzyć oraz co zrobić krok po kroku, by wasze ściany nabrały pięknego blasku i były dokładnie wytapetowane.

Lista zakupów.
   Do wytapetowania, prócz podstawowego składnika, jakim jest tapeta, będą potrzebne jeszcze: nożyk z wymiennym ostrzem, nożyczki, które przydadzą się do cięcia tapet, stalowe szyny na rogi ścian, wałek do dociskania tapet, pędzel do kleju oraz pojemnik do rozrabiani kleju (wiadro) a także szpachla do wyrównania ściany.
Dodatkowym wykończeniem może być pasek, który, właściwie dobrany, nada wytapetowanemu pomieszczeniu stylu. 

Obliczanie
   Przed zakupieniem rolek przelicz dokładnie ile będzie ci ich potrzebnych.
Na każdej rolce widnieje napis odnośnie tego, ile metrów zawiera ona oraz jaka jest jej szerokość.
Tapetowanie nie jest trudne, wystarczy jedynie pamiętać o pewnych regułach, które przedstawię poniżej, aby ułatwić Państwu to zadanie.
Przed rozpoczęciem tapetowania należy odpowiednio przygotować ścianę. Jeśli była ona wcześniej także wytapetowana, należy usunąć poprzednią tapetę, odrywając ją, a jeśli zostało jej trochę na ścianie, należy ją zeskrobać.

Mydło techniczne
   Nowe ściany lub uprzednio pomalowane należy zmyć mydłem technicznym, w kierunku od podłogi do sufitu a następnie użyć papieru ściernego, by silniej się przykleiła. Przygotujcie miejsce, w którym będziecie mogli ciąć tapetę, dobrze jest, aby miejsce to umożliwiało wam rozłożenie paska na całej jego długości.
Rozpocznij tapetowanie od drzwi czy okna lub od narożnika.
Nakładanie kleju: klej nakładaj pędzlem od środka paska i przeciągaj pędzlem na wszystkie strony tapety, dokładnie go rozetrzyj aż do brzegów. Przykładaj tapetę od góry w dół.

Dociskaj mocno tapetę aż do wyczucia, że klej tapeta się przykleiła, wtedy przechodź w dół i tak aż do samego końca.
Jeśli w trakcie przyklejania tapety do ściany powstały pęcherzyki powietrza, nie musisz jej zrywać, wystarczy, że przejedziesz po tapecie szczotą z góry na dół, na prawo i lewo. Jeśli wyczuwasz natomiast pęcherzyki kleju, tym również nie musisz się martwić, gdyż on do następnego dnia wsiąknie w tapetę.

Co zrobić z wystającymi końcówkami tapety na dole, na górze, przy ramach okiennych, futrynach drzwi?
W takiej sytuacji niezbędny będzie nożyk, którym należy dokładnie wyciąć nadwyżkę tapety.
Jeśli natomiast planujemy wykończyć tapetę paskiem, możesz go nakleić na tapetę tuż pod sufitem nie wycinając uprzednio tapety.
Z pewnością z dumą będziesz patrzeć na wytapetowane własnymi rękami pomieszczenie, kto wie, może zadowalający rezultat skłoni cię do przejścia do kolejnego pokoju?

Polecamy także:

Galeria


Damska długa fryzura nr 18Ślubna długa fryzura


Ślubna krótka fryzuraŚlubna krótka fryzura